Historia Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Jeleniej Górze
Najstarsze akta, do jakich udało się dotrzeć, dotyczące naszego Przedszkola znajdują się w zespole „Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Jeleniej Górze” w teczce , zatytułowanej „Organizacja przedszkoli” z lat 1958-1975. Znajdują się tu głównie protokoły wizytacji, ale i plany pracy oraz sprawozdania.
Z przeglądu tych materiałów wynika, iż Przedszkole nr 2 mieściło się przy ul. 22 Lipca 13 (po 1975 r. nastąpiła zamiana numeracji budynków przy tej ulicy - ob. Piłsudskiego).
Ze znajdujących się tu akt wynika m.in. iż w styczniu 1959 r. pracowały tu następujące osoby: Iwona Dadaczyńska, Jadwiga Szydlik, Anna Dobek i Helena Jagiełło, a kierowniczką była Józefa Kurek. Od 1 września 1959 r. kierowniczką przedszkola była Władysława Jarysz. W 1971 r. kierownikiem była tu Adela Walkiewicz, a przedszkole posiadało 19 etatów;W zespole „Akta miasta Jeleniej Góry” znajdują się akta budowlane, a wśród nich teczka dotycząca obiektu przy Schützenstraße 13 (nr hipoteczny 1021a) , zawierająca dokumenty z lat 1884-1933. Wynika z nich m.in., że obiekt w 1884 r. - istniejący już dużo wcześniej budynek mieszkalny - należał do hrabiny Mathielde von Ballestrem.
W 1889 r. dobudowano do niego - od strony zachodniej - jednopiętrowy obiekt małego przedszkola (Klein-Kinder-Schule). W 1899 r. budynek ten został nieco rozbudowany od strony podwórza. W 1913 r. obiekt określany jest jako „Schwesternhaus” (dom sióstr).
Z dalszej korespondencji wynika, iż należał on do „Der katholische Wohltätigkeits-Anstalt zur heiligen Elisabeth in Breslau IX“.Ustalenie większej ilości faktów, o ile byłoby możliwe na podstawie zachowanych materiałów, wymaga dłuższych i bardzo pracochłonnych badań źródłowych. Obie teczki archiwalne dostępne są w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.